Späť na Odborné články

Umiestnenie zásuviek

2 min.
Umiestnenie zásuviek

Na čo si treba dať pozor pri výbere zásuvky?
(časť 2)

Pozor!

V každom prípade pred vykonaním elektroinštalácie konzultujte so skúseným elektrikárom. V opačnom prípade sa vystavujete ekonomickým i trestnoprávnym dôsledkom v prípade požiaru alebo úrazu elektrickým prúdom.

Kuchyňa

Koľko zásuviek potrebujete závisí od veľkosti a usporiadaní vašej kuchyne. Sporák, rúra alebo varná doska, chladničky aj umývačky riadu majú väčšiu spotrebu energie a potrebujú zásuvku na vlastnom, samostatne istenom okruhu, cca. 30 cm od podlahy. Pre drobné spotrebiče namontujte zásuvky – minimálne 4 -  nad pracovnou plochou, cca. 100-130 cm od podlahy. Pre pracovné osvetlenie umiestnite zásuvky 135 cm od podlahy, pod horné skrinky kuchynskej linky 165 cm od podlahy a pre odsávač 210 - 215 cm od podlahy.

Kúpeľňa

Odporúčame umiestniť aspoň štyri zásuvky v kúpeľni (pri umývadle, na práčku, sušičku, ohrievač). Pre kúpeľne platia špeciálne predpisy. Podobne ako pre kuchyne, definujú sa tu ochranné pásma a uvádzajú, čo sa v ktorej zóne môže alebo nesmie inštalovať. Tu je najväčším rizikom voda a vlhkosť, ktorá môže dlhodobým pôsobením tieto zariadenia poškodiť a ohroziť vašu bezpečnosť. Odporúčame osloviť dobrého elektrikára, všetko si spolu naplánujte a vyberte vhodné modely. Uvidíte, že s výsledkom budete dlhodobo spokojní.

Chodba

V chodbe určite musí byť aspoň jedna zásuvka na vysávač, ktorá je obvykle umiestnená vedľa vypínača vo výške cca. 30 cm od podlahy. Ak máte aj prepojovací telefón (zvonček) alebo klimatizáciu, je odporúčané namontovať viac zásuviek, aby ste nemuseli často meniť zástrčku.  

Spálňa

V spálni odporúčame minimálne dve zásuvky z každej strany pri nočnom stolíku, a to na nabíjačku na mobil a na menšiu nočnú lampu na čítanie. Potom by bolo dobré dať jednu zásuvku do nižšej výšky pre vysávač alebo pre žehliacu dosku a mysliac aj na budúcnosť, ak momentálne nepoužívate televízor ale rozmýšľate nad ním, umiestnite si extra zásuvky aj pre takéto prípady.

Obývačka

V obývačke potrebujete minimálne 4 zásuvky: jednu za televízorom, do ktorej zapojíte televízor, potom pre Wi-Fi, poprípade pre domáce kino, stojanovú či stolovú lampu, pre nabíjačku na smartfón, na žehličku a na napájanie notebooku.

Terasa

Radšej si sem dajte aspoň dve napríklad na rádio, malý televízor alebo na elektrický gril. Ak máte bazén s filtráciou, budete potrebovať ďalší rad zásuviek.

Na objednávku - cca 5-7 dní
14,50 € s DPH
Skladom 45 ks
8,50 € s DPH
Skladom 15 ks
3,19 € s DPH
Skladom 1 ks
2,20 € s DPH

Vrstvenie - EXTERIÉROVÉ osvetlenie
Mohlo by vás zaujímať
Vrstvenie - EXTERIÉROVÉ osvetlenie
Odporúčame vám prečítať si aj
Forma a funkcia osvetlenia
Forma a funkcia osvetlenia
Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?(časť 1) Pri zariaďovaní vášho domova alebo kancelárie často prehliadame jeden z najdôležitejších prvkov — OSVETLENIE — ktoré môže vytvoriť, ale aj narušiť celkový vzhľad miestnosti. Keďže teraz sú ľudia viac uzavretí vo svojich domovoch ako kedykoľvek predtým, začali si uvedomovať dôležitosť osvetlenia. Tento fakt ďalej zvýšil dopyt po rôznych…
2 min.
Vrstvenie - INTERIÉROVÉ osvetlenie
Vrstvenie - INTERIÉROVÉ osvetlenie
Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?(časť 2) V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na podobu a funkciu domáceho osvetlenia, v tomto pokračujeme ďalším dôležitým faktorom: VRSTVENÍM. Každá izba vo vašom dome je ako iná osoba, jedinečná svojim vzhľadom, účelom a ideálnym polohovaním vo vašom domove. A tak je pri zvažovaní správneho osvetlenia dôležité zvážiť aktivity, ktoré sa v…
6 min.