Späť na Odborné články

ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ

3 min.
ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ

Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?
(časť 4)

Ďalším faktorom pri zvažovaní osvetlenia domu a dvora je ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ. LED diódy sú ,,cesta, ktorou sa treba vybrať´´– Iste, správne osvetlenie je príťažlivé pre oči; ale s LED diódami to môže byť príťažlivé aj pre peňaženku. LED osvetlenie je energeticky najefektívnejšie osvetlenie používané v domoch, kanceláriách, priemysle a iných komerčných priestoroch. Nielenže je to šetrné pre ľudské oči, ale tiež spotrebuje menej energie, čo má za následok zníženie účtov za elektrinu. Navyše prenášajú menej tepla, čo pomáha znižovať hladinu oxidu uhličitého produkovaného svetlami. Stručne povedané, sú to ekologické alternatívy k tradičným systémom osvetlenia.

Existuje mnoho typov LED svetiel, z ktorých si môžete vybrať podľa potrieb ľudí. Patria sem LED lampy, LED žiarovky, LED výškové svetlá, LED priemyselné svetlá, LED panelové svetlá a mnohé ďalšie. To všetko prináša škálu rôznych funkcií. Napríklad, zatiaľ čo LED lampy rozptyľujú a odrážajú svetlo, čo vedie k zníženiu namáhania zraku, LED svetlá s vysokými priestormi sa používajú na osvetlenie priestorov so stropmi vyššími ako 6 m od podlahy.

Skladom 11 ks
13,99 € s DPH
Skladom 3 ks
7,99 € s DPH
Skladom 53 ks
Skladom u dodávateľa
9,99 € s DPH
skladom
Skladom u dodávateľa
11,99 € s DPH
Skladom 6 ks
Skladom u dodávateľa
18,99 € s DPH
Skladom 57 ks
14,99 € s DPH
Skladom 56 ks
39,99 € s DPH
Skladom 106 ks
15,99 € s DPH
Skladom 85 ks
Skladom u dodávateľa
16,99 € s DPH
Skladom 28 ks
Skladom u dodávateľa
19,99 € s DPH
Skladom 25 ks
Skladom u dodávateľa
5,50 € s DPH
Skladom 45 ks
Skladom u dodávateľa
5,50 € s DPH
Skladom 46 ks
Skladom u dodávateľa
7,99 € s DPH

LED svietidlá nájdete aj na www.aktaon.com/LED svietidlá

Vybudujte si inteligentný dom s MÚDRYMI ŽIAROVKAMI – S posunom smerom k trvalo udržateľnej výzdobe interiéru sa inteligentné osvetlenie stalo dôležitým trendom. Od dekoratívnych svetiel a prvkov domácej dekorácie až po osvetlenie pracovnej stanice a pozadia – tieto sú navrhnuté tak, aby slúžili na viaceré účely. Niektoré inteligentné žiarovky majú funkcie plánovania, ktoré vám umožňujú ovládať svetlá, keď nie ste doma. To znamená, že môžete prísť do dobre osvetleného domu bez plytvania elektrickou energiou. Navyše je to vynikajúci bezpečnostný nástroj, vďaka ktorému nebude váš dom vyzerať prázdny. Ďalšou skvelou funkciou je, že tieto žiarovky môžete stmievať bez inštalácie stmievacích spínačov vo vašej domácnosti. Zmenou farieb toto všetko môžete posunúť ešte o krok ďalej.

Skladom 30 ks
Skladom u dodávateľa
1,90 € s DPH
Skladom 20 ks
Skladom u dodávateľa
2,10 € s DPH
Skladom 210 ks
2,80 € s DPH
Na objednávku - cca 5-7 dní
1,90 € s DPH
Skladom 47 ks
2,80 € s DPH
Skladom 50 ks
2,50 € s DPH
Skladom 187 ks
2,50 € s DPH
Skladom 45 ks
3,70 € s DPH
Skladom 50 ks
3,70 € s DPH
Skladom 124 ks
1,99 € s DPH
Skladom 99 ks
1,99 € s DPH
Skladom 120 ks
1,99 € s DPH
Skladom 85 ks
2,20 € s DPH
Skladom 150 ks
2,20 € s DPH
Skladom 200 ks
2,20 € s DPH
Skladom 143 ks
2,50 € s DPH
Skladom 223 ks
2,50 € s DPH
Skladom 185 ks
2,50 € s DPH

LED žiarovky nájdete aj na www.aktaon.com/LED žiarovky

Keď už hovoríme o žiarovkách, spomeňme niektoré ďalšie dôležité aspekty, ako je FARBA SVETLA (teplota farby)  a účel existencie jednotky menom LÚMEN (lm).

S výnimkou farebných žiaroviek (červená, modrá, zelená atď.) majú kompaktné žiarovky a LED svetlá stupeň farebnej teploty. Meranie v kelvinoch nám hovorí, ako vyzerá farba produkovaná žiarovkou vzhľadom na farbu slnka. Počnúc 2500 K, čím vyššia je farebná teplota, tým belšiu farbu má žiarovka. Čím nižšia je teplota farby, tým viac žltého svetla sa objaví. Tu je krátke vysvetlenie každej jednotky a tipy, ako ich v dome použiť.

  • 2000K – 3500K (teplá biela) - Toto je najteplejšia alebo najžltšia, v akej sú dostupné žiarovky. Svetlá s touto farebnou teplotou sa zvyčajne používajú v obývacích izbách alebo spálňach.
  • 3500K – 5500K (neutrálna biela) - Žiarovky s farebnou klasifikáciou 3500K majú jemnú bielu farbu a sú štandardom pre kúpeľne alebo kuchyne.
  • 5000K/5500K+ (studená biela) - Tieto žiarovky sú na hornom konci spektra. Žiarovky s touto farebnou teplotou sa označujú ako denné žiarovky, pretože svetlo, ktoré vyžarujú, je najbližšie k vzhľadu slnka na poludnie. *S LED diódami je 5000K studená biela, pričom denné svetlo začína pri farebnej teplote 6000K.

A teraz niečo o jednotke menom Lúmen (lm)?

Lumeny (lm) sú mierou množstva svetla zo svetelného zdroja viditeľného ľudským okom. Žiarovka sa bude javiť ako jasnejšia, keď jej hodnota lumenov bude vyššia v porovnaní s výkonom, ktorý meria výkon svetla. Hoci samotný výkon vás už nemusí informovať o jase žiarovky, je to stále dôležité opatrenie v iných smeroch. Napríklad stmievače dokážu spracovať iba žiarovky so špecifickým výkonom a z bezpečnostných dôvodov by sa požadovaný výkon nemal prekročiť. Môžete sa teda opýtať, koľko lumenov stačí na osvetlenie vášho domova. No záleží na tom, koľko miesta máte. Odporúčame 200lm na každý m2.

Tipy na skrytie zásuviek
Mohlo by vás zaujímať
Tipy na skrytie zásuviek
Odporúčame vám prečítať si aj
Vrstvenie - EXTERIÉROVÉ osvetlenie
Vrstvenie - EXTERIÉROVÉ osvetlenie
Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?(časť 3) O interiérových svetlách a ich správnom používaní sme už hovorili. Teraz sa pozrime, aké osvetlenie pôjde von! Aj tu je vrstvenie dôležité! EXTERIÉROVÉ osvetlenie je významným dôvodom, vďaka ktorému bude váš domov vyzerať nielen lepšie, ale aj bezpečnejšie. Vonkajšie osvetlenie je dôležité, pretože prvý nočný dojem sa môže hneď konať,…
3 min.
Vrstvenie - INTERIÉROVÉ osvetlenie
Vrstvenie - INTERIÉROVÉ osvetlenie
Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?(časť 2) V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na podobu a funkciu domáceho osvetlenia, v tomto pokračujeme ďalším dôležitým faktorom: VRSTVENÍM. Každá izba vo vašom dome je ako iná osoba, jedinečná svojim vzhľadom, účelom a ideálnym polohovaním vo vašom domove. A tak je pri zvažovaní správneho osvetlenia dôležité zvážiť aktivity, ktoré sa v…
6 min.