Späť na Odborné články

Druhy zásuviek

4 min.
 Druhy zásuviek

Na čo si treba dať pozor pri výbere zásuvky?
(časť 1)

Zásuvky a vypínače sú jedným z hlavných viditeľných elektrických zariadení v byte, preto je potrebné vedieť na čo si treba dať pozor pri výbere týchto produktov. Po prvé, musia byť v súlade s dizajnom miestností, po druhé, musia zodpovedať vlastnostiam pre Vami zamýšľaný účel a po tretie, kvalita a bezpečnosť sú tiež nevyhnutné. Prečítajte si tento článok a staňte sa expertom aj vy!

Veľa ľudí si myslí, že zásuvky a vypínače sa v ich prostredí strácajú, oveľa dôležitejšia je ich funkčnosť, vzhľad je až druhoradý. Správne zvolená farba však doplní štýl miestnosti. Vďaka širokej palete jedinečných a štýlových vypínačov a zásuviek, nebude ťažká úloha vybrať si tie, ktoré sú podľa vašich predstáv. Výrobcovia nám ponúkajú produkty, ktoré sú vyrobené aj z rôznych materiálov. Najčastejšie sú to nárazuvzdorné a ohňovzdorné plastické. Menej bežné a skôr luxusnejšie možnosti sú materiály ako drevo, koža, kameň, sklo a dokonca aj betón, porcelán a hlina. Spínače môžu byť z ocele, bronzu, chrómu, hliníka a ďalších kovov. Aj keď má každý dom svoje vlastné jedinečné usporiadanie, vlastnosti a štýly, je tu jedna vec, ktorú majú všetky spoločné - potreba využívať elektrinu. Teraz viac ako kedykoľvek predtým s výbuchom mobilných telefónov, tabletov a notebookov, používanie zásuvky je na špičkovej úrovni. Ako najlepšie zabezpečiť všetku túto spotrebu energie a nenechať náš dom a dosky preplnené káblami a nabíjačkami? Poradíme Vám!

Čo sa týka zásuvky, najpopulárnejší typ je zásuvka iba prvkom s otvormi, na ktorý môžete pripojiť spotrebič, a po použití jednoducho odpojiť zástrčku. Existujú ale aj rôzne iné a modernejšie zariadenia. Aby nedošlo k omylu pri nákupe, je potrebné vziať do úvahy viacero parametrov: druh napájania, spôsob inštalácie a prevádzkové podmienky elektrického príslušenstva:

  1. Menovité napätie. Zvyčajne sú zásuvky určené pre domácnosti s napätím 220 - 240 V AC s frekvenciou 50 Hz.
  2. Typ zástrčky. Typ zástrčky používanej v postsovietskych krajinách je C alebo F.
  3. Počet sedadiel. V závislosti od počtu zásuviek samotných v jednotke: jednoduché, dvojité a modulárne. Rovnako ako v kombinácii s rôznymi typmi rozhraní (USB, HDMI, RJ-45, RJ-11). Výsuvné bloky sú stĺpikom so 4 alebo viac otvormi pre zásuvky.
  4. Farebná paleta výstupnej dosky. Tu si môžete zvoliť ľubovoľnú farbu a odtieň. Prekrývky sa často vyberajú pre neprimárnu farbu tapety alebo polovicu štvrtiny tónu od hlavnej farby miestnosti, ak ide o kanceláriu.
  5. Montážny princíp. Podľa spôsobu inštalácie na stenu, existujú skryté a nadzemné zásuvky, nadzemné zásuvky sú namontované na povrch steny, pre skryté zásuvky sa predbežne vyrábajú podpery.

Druhy zásuviek:

1. zásuvka s krytom: Je nevyhnutná, ak je možné, že sa do zariadenia dostane vlhkosť alebo prach. Takéto výrobky sa umiestňujú do kúpeľní, do záhrady a na ulice.


POZOR!

Pri zvýšenej vlhkosti použite vyšší stupeň krytia. Do kúpeľne alebo exteriéru sa používa minimálne IP44 (na zadnej strane zásuviek). Čím je číslo vyššie, tým väčšiu ochranu ponúka. Prvá číslica hovorí o stupni zabezpečenia proti prachu, druhá proti vode.

Na objednávku - cca 5-7 dní
7,30 € s DPH
Skladom 1 ks
9,40 € s DPH
Na objednávku - cca 5-7 dní
16,99 € s DPH
Skladom 50 ks
8,50 € s DPH
Skladom 4 ks
24,99 € s DPH

2. zásuvka so závesom: Je ideálna pre detskú izbu a zariadenia starostlivosti o deti. Dizajn zaisťuje prítomnosť špeciálnych blokovacích prvkov, ktoré vám nedovolia prilepiť drôt alebo iný tenký predmet do zásuvky. Uzávery sa otvárajú iba vtedy, ak vložíte elektrickú zástrčku. Ak nechcete zásuvky s detskými poistkami, vložte do jednoduchých zásuviek plastové kryty. Zabránia deťom vopchať dnu čokoľvek, čo tam nepatrí.

Na objednávku - cca 5-7 dní
7,30 € s DPH
Skladom 16 bal
1,50 € s DPH

3. zásuvka so spínačom: Umožňuje nám zapnúť a vypnúť napájanie zariadenia a to eliminuje potrebu neustáleho vkladania a vyberania zástrčky

Skladom 12 ks
2,89 € s DPH
Skladom 11 ks
2,20 € s DPH

4. zásuvka s prepäťovou ochranou: Navrhuje prítomnosť malej žiarovky v dizajne. Jeho svetlo indikuje prítomnosť elektriny v sieti:

Skladom 7 ks
5,29 € s DPH
Skladom 5 ks
4,99 € s DPH

5. podlahový odtok so zatiahnuteľným mechanizmom bude potrebné, ak ho z nejakého dôvodu nie je možné umiestniť do steny. Mimochodom, zasúvateľné zásuvky tohto typu sú niekedy namontované na doske;

Skladom 6 ks
49,99 € s DPH
Skladom 2 ks
20,99 € s DPH

6. zásuvka s časovačom, Funkčnosť je pochopiteľná a čas vypnutia je možné nastaviť pomocou tlačidiel a displeja, ako aj pomocou otočného mechanizmu;

Skladom 1 ks
10,50 € s DPH

7. Wi-Sieťové zásuvky použité v systéme inteligentný domov", Môžete ich spravovať na diaľku pomocou špeciálnej aplikácie;

Skladom 8 ks
16,50 € s DPH
Skladom 6 ks
15,00 € s DPH
Skladom 1 ks
15,99 € s DPH

8. výsuvný blok je vhodný tam, kde je neustále potrebná práca viacerých elektrických spotrebičov, napríklad v kuchyni;

9. špeciálne zásuvky si vyžadujú pripojenie telefónu, rádiového bodu alebo antény;

Na objednávku - cca 5-7 dní
21,90 € s DPH

10. Napájacie konektory sú potrebné najmä vo fáze výstavby a opráv na pripojenie vysokovýkonných zariadení.

Medzi originálnejšími možnosťami sú tiež uvedené napríklad zásuvky s USB výstupom.

Na objednávku - cca 5-7 dní
35,99 € s DPH
Skladom 7 ks
Skladom u dodávateľa
14,99 € s DPH

Tipy na skrytie zásuviek
Mohlo by vás zaujímať
Tipy na skrytie zásuviek
Odporúčame vám prečítať si aj
ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ
ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ
Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?(časť 4) Ďalším faktorom pri zvažovaní osvetlenia domu a dvora je ENERGETICKÁ ÚČINNOSŤ. LED diódy sú ,,cesta, ktorou sa treba vybrať´´– Iste, správne osvetlenie je príťažlivé pre oči; ale s LED diódami to môže byť príťažlivé aj pre peňaženku. LED osvetlenie je energeticky najefektívnejšie osvetlenie používané v domoch, kanceláriách, priemysle a…
3 min.
Vrstvenie - EXTERIÉROVÉ osvetlenie
Vrstvenie - EXTERIÉROVÉ osvetlenie
Ako si vybrať dokonalé osvetlenie do vášho domova?(časť 3) O interiérových svetlách a ich správnom používaní sme už hovorili. Teraz sa pozrime, aké osvetlenie pôjde von! Aj tu je vrstvenie dôležité! EXTERIÉROVÉ osvetlenie je významným dôvodom, vďaka ktorému bude váš domov vyzerať nielen lepšie, ale aj bezpečnejšie. Vonkajšie osvetlenie je dôležité, pretože prvý nočný dojem sa môže hneď konať,…
3 min.